Rozważania nad najrzadziej używanym polskim wyrazem
Opublikował Al Rezerwowy-Sosenka w dniu 19 maj, 2014 o godzinie 02:30 PM | Kategoria Arkajwz | z 0 Komentarzy

W dzisiejszym odcinku programu „Polska język – trudna język” zajmiemy się najrzadziej używanym słowem w Polsce. Wg wyszukiwarki Google słowa tego użyto w całym Internecie dwukrotnie. Dziś użyjemy go po raz trzeci, przeanalizujemy jego pochodzenie i spróbujemy zastanowić się co też to słowo naprawdę oznacza.

TeacherNadpieprzyć to czasownik pieprzyć z dodanym przedrostkiem nad. Sam czasownik pieprzyć utworzony jest od rzeczownika pieprz i ma wiele, wynikających z kontekstu znaczeń. Zauważmy, że pieprzyć można zarówno potrawę, głupoty, robotę czy też żonę, przy czym w ostatnim przypadku pieprzyć staje się wulgaryzmem.

Czasownik pieprzyć zmienia swoje znaczenie w zależności od przedrostka:

odpieprzyć – „odczepić się od kogoś”.

Czasem gdy przedrostek jest taki sam, znaczenie słowa może zmienić końcówka:

zapieprzyć – „ukraść coś”,

zapieprzać – „robić coś szybko”.

Innym razem o znaczeniu decyduje nie przedrostek czy końcówka, ale kontekst:

wypieprzyć (się) – „wywrócić się”

wypieprzyć (coś lub kogoś) – „wyrzucić coś lub kogoś”.

Czasownik pieprzyć w znaczeniu potocznym ma wulgarny synonim p*lić oraz eufemizm solić.

Na przykład:

dopieprzył mu, dop*lił m, dosolił mu – „przyłożył mu.”

Warto nadmienić, że dosolić jest tu archaizmem lub szympanizmem (znaczenie słowa dosolić w znaczeniu przyłożyć doskonale rozumiał Tytus de Zoo) W tym miejscu należy wspomnieć o stanowisku profesora Jakmożna z Uniwersytetu Beskidzkiego, który zamiast wulgaryzmu i szympanizmu proponuje użycie takich czasowników jak:

dokurkumić,

dobazylić,

domajerankować,

dogałkomuszkatołowić.

Wszystkich szerzej zainteresowanych stanowiskiem profesora Jakmożna wysyłamy do jego publikacji „Sztuka doprzyprawiania” (Ustroń, 2013).

Wróćmy jednak do czasownika nadpieprzyć i jego znaczenia. Większość językoznawców uważa, że jego znaczenie powinno odpowiadać czasownikowi nadp*lić, który oznacza nadłamać lub napocząć.

Podobnie jak:

Przypieprzyć = przyp*lić,

wpieprzyć = wp*lić.

Wtedy nadpieprzyć można by użyć w zdaniu:

„Nadpieprzył mi się kant stolika.”

Lub:

„Nadpieprzyłem trochę tortu urodzinowego.”

Inni językoznawcy, a wśród nich profesor Jon Głodek stwierdzają, że słowo nadpieprzyć powinno, jak podpowiada intuicja, znaczyć tyle co wspomnieć czy nadmienić.

Na przykład:

„Stary! Jak wtedy gadałeś nadpieprzyłeś coś o swojej lasce.”

Ponieważ słowo „Nadpieprzyć” jest rzadko używane TV Nie Warto otwiera ogólnopolski konkurs na jego znaczenie. Propozycje można przesyłać przy pomocy znaków dymnych, alfabetem Morse’a lub Internetem.

O autorze - Na co dzień zajmuje się pracami konserwacyjnymi na naszym portalu i kolorowaniem świńskich obrazków dla pszczół w pasiekach. Ponadto z nudów chwyta się każdego zajęcia. Chociaż urodzony w Lubawie nie lub niczego. Pracy, pogody, parlamentu, pomieszczeń w których stoją wiolonczele i innych rzeczy na literkę „p”, ale najbardziej redaktorów TVNie warto. Sam pisze z przymusu i odgraża się, że kiedyś w akcie protestu podłoży bombę pod wszystkie serwisy www w Polsce.

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>